Yard to the Post @ Rosehill Gardens

Race Day: Rosehill Gardens on Saturday, 03 December 2016

Redoutable heart 844872

A warm and slightly muggy 26 degrees out in Sydney's west today and the track caught a few by surprise. Following in from the scorching heat during the week, most thought a dry, firm and fast track would be presented. Instead, we got a 'good to soft' track after over two inches of irrigation was soaked into the Rosehill turf.

Tough on-pacer SWEET REDEMPTION led all the way and held off the challenges to take out the feature Group 3 Festival Stakes over 1500m.  

KURO had not won for well over a year and beat the promising NIETA in the Listed Starlight Stakes. It was great to see the once reliable gelding back in the winners circle. 

Godolphin continued their run of good form with James Doyle settling in quickly to the Australian surroundings as MALICE kept on best up the inside winning the ATC Cup over 2,000m. Earlier in the day they produced yet another two-year-old win with TREKKING and the Ryan stable caused an upset with the Magic Millions galloper PIPELINE, who is now heading north for the Gold Coast carnival.

The full review for this meeting has been delayed.



Track Info

Rail+3 metres
ConditionsGOOD 4
WeatherFINE
BiasOFF RAILS

Race 1 SCHWEPPES PLATE

Place Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 9422 Trekking James Cummings James Doyle 2 56.0
2 51030 Goodfella Bjorn Baker Blake Shinn 4 56.0
3 9422 Gaulois James Cummings Brenton Avdulla 6 56.0


Race 2 ATC MEMBERSHIP HANDICAP

Place Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 20439 Pipeline Gerald Ryan Tim Clark 3 58.0
2 9422 Bratislava Darren Beadman Brenton Avdulla 1 57.5
3 60601 Calanda Peter & Paul Snowden Blake Shinn 10 59.5


Race 3 TAB HIGHWAY HANDICAP

Place Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 7644 Isla Tristana Matthew Dunn Tim Clark 13 53.5
2 10597 Absolute Ripper Alison Smith Anthony Cavallo 8 57.5
3 67924 Tiger By the Tale Danny Williams Tye Angland 2 59.0


Race 4 TREESERVE HANDICAP

Place Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 54988 Dee Nine Elle Tony Gollan Tim Clark 4 57.0
2 66458 Nudierudie Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 5 57.0
3 70178 Yuma Desert Peter & Paul Snowden Blake Shinn 2 57.0


Race 5 TAB.COM.AU HANDICAP

Place Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 69740 Ziggy Willie David Pfieffer Tye Angland 2 58.5
2 4264 Perfect Dare Matthew Dunn Joshua Parr 12 58.5
3 44199 Star Wars Gerald Ryan James Innes Jnr 9 58.0


Race 6 STARLIGHT STAKES

Place Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 50786 Kuro John O'Shea Jay Ford 11 55.5
2 2178 Nieta John P Thompson Joshua Parr 12 54.0
3 13241 Princefamous Peter & Paul Snowden Kerrin McEvoy 5 54.0


Race 7 ATC CUP

Place Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 9422 Malice John O'Shea James Doyle 14 56.5
2 72660 Beyond Thankful Chris Waller Blake Shinn 4 56.0
3 9382 Iggi Pop Peter Robl Tim Clark 13 54.0


Race 8 THE STEEL BUILDERS FESTIVAL STAKES

Place Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 66389 Sweet Redemption Gai Waterhouse & Adrian Bott Brenton Avdulla 9 54.0
2 44893 Hazzabeel Ciaron Maher Michael Dee 1 54.5
3 41277 Red Excitement Gerald Ryan Joshua Parr 2 58.0


Race 9 TAB HANDICAP

Place Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 66012 Redoutable Heart Chris Waller Blake Shinn 3 57.0
2 14343 Sir Plush Bjorn Baker Brenton Avdulla 6 56.0
3 5054 More Than Fabulous David Payne Andrew Adkins (a1.5) 10 54.0



Copyright The Race Guide 2013
Web Design By Kindleman