The Race Card

Friday, 31 January 2020

Race 1, CANTERBURY LEAGUE CLUB PLATE, 1250m - 6:15 PM
Canterbury Park

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Bazooka David Payne Glyn Schofield 2 57.0
2 Easy Campese John Sargent Brenton Avdulla 1 57.0
3 Magico Hombre Theresa Bateup Brock Ryan 3 57.0
4 Remorseless Peter & Paul Snowden Hugh Bowman 5 57.0
5 Setanta Ciaron Maher & David Eustace Tommy Berry 6 57.0
6 Spokesman Chris Waller Nash Rawiller 7 57.0
7 Thermosphere James Cummings Kerrin McEvoy 4 55.0

Race 1, Alinta Energy Handicap, 1000m - 6:30 PM
The Valley

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Express Pass Nick Ryan Billy Egan 3 60.0
2 Lucifer's Reward Brendan McCarthy Mark Zahra 2 60.0
3 Maktabba David & B Hayes & T Dabernig Regan Bayliss 1 56.5
4 Santorini Summer Mark Kavanagh Joe Bowditch 8 56.5
5 Sea Dragon Michael Kent Luke Nolen 7 56.5
6 Mockery John McArdle Daniel Stackhouse 6 56.0
7 Oceanic Drift Wendy Kelly Martin Harley 4 56.0
8 Ms Catherine Henry Dwyer Michael Poy 5 55.0

Race 2, MIRVAC HANDICAP, 1250m - 6:45 PM
Canterbury Park

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Spaceboy Gary Portelli Robbie Dolan 5 59.0
2 Grindelwald Gai Waterhouse & Adrian Bott Adam Hyeronimus 1 58.0
3 Standing Bear Brenden Mackay Nash Rawiller 3 57.0
4 Avion Fury Lauri Parker Rory Hutchings 2 56.5
5 Call Me Legend Les Bridge Kerrin McEvoy 4 56.0
6 Plaquette James Cummings Tommy Berry 6 54.0

Race 2, Ladbrokes 55 Second Challenge Heat 11, 955m - 7:00 PM
The Valley

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Our Luca Jerome Hunter Thomas Stockdale 1 63.5
2 Makahu Boy Enver Jusufovic Liam Riordan 5 61.0
3 Queen Annabel Rebecca Kelly Michael Poy 2 60.0
4 Written Choice Logan McGill Zac Spain 4 59.5
5 Honey Esprit Clinton McDonald Jye McNeil 3 55.0
6 Fight Nikki Burke Craig Williams 6 55.0

Race 3, SKY RACING ACTIVE HANDICAP, 1550m - 7:15 PM
Canterbury Park

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Port Douglas Bjorn Baker Nash Rawiller 2 59.0
2 Divine Intavention Gregory Hickman Keagan Latham 7 56.0
3 Hostage Of War Chris Waller Hugh Bowman 1 56.0
4 Individualist Gary Portelli Robbie Dolan 3 55.5
5 Saigon Chris Waller Brenton Avdulla 4 55.5
6 Madame Firetrail Clare Cunningham Jason Collett 5 55.0
7 Seraph David Payne Travis Wolfgram 6 55.0

Race 3, Alinta Energy Plate, 1200m - 7:30 PM
The Valley

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Campese Archie Alexander Jordan Childs 1 58.0
2 Dynamic Duo Tony Noonan Jake Noonan 5 58.0
3 North Trek David & B Hayes & T Dabernig Mark Zahra 6 58.0
4 Oh So Rewarding Brendan McCarthy Noel Callow 2 58.0
5 Oxygen Man Paul Banks Lachlan King 4 58.0
6 Veto Frankie Stockdale Josh Cartwright 7 58.0
7 Finesse Tess Kevin Corstens Brett Prebble 3 56.0
8 Fortyfivedegrees Rob Blacker Jason Baldock 9 56.0
9 Oh Please Dianna Tony & Calvin McEvoy Luke Currie 10 56.0
10 Win Fall Henry Dwyer Ben Melham 8 56.0

Race 4, SCHWEPPES HANDICAP, 1550m - 7:45 PM
Canterbury Park

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Judge Judi Kim Waugh Jean Van Overmeire 4 59.5
2 Common Purpose John Bateman Tim Clark 1 59.0
3 Zeppelin Gai Waterhouse & Adrian Bott Nash Rawiller 3 59.0
4 Budderoo Knight Robert & Luke Price Brock Ryan 5 58.0
5 Weekend Affair Jason Coyle Tom Marquand 7 55.5
6 Drusilla Dale Wagstaff Qin Yong 2 54.0
7 Tenorino Kerry Parker Jay Ford 6 54.0
8 Delivered Chris Heywood Ms Cejay Graham 8 54.0

Race 4, Reliable Energy Plate, 1000m - 8:00 PM
The Valley

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Amateurish James Cummings Damian Lane 1 57.0
2 Brooklyn Heat Jason Warren Jamie Kah 8 57.0
3 Chicamo Trent Busuttin & Natalie Young Ms Linda Meech 9 57.0
4 Clean Machine Leon & Troy Corstens Craig Williams 11 57.0
5 Drone Strike John McArdle Daniel Stackhouse 3 57.0
6 Esprit's Reward Daryl Archard Chris Symons 6 57.0
7 Exporter David & B Hayes & T Dabernig Regan Bayliss 5 57.0
8 Hard Rock Girl Byron Cozamanis Jordan Childs 4 57.0
9 Minhaaj David & B Hayes & T Dabernig Luke Nolen 10 57.0
10 Oregon Pinot Anthony Freedman Ben Melham 7 57.0
11 Three Tears Peter Hardacre Josh Cartwright 2 57.0

Race 5, BOWERMANS OFFICE FURNITURE HANDICAP, 1900m - 8:15 PM
Canterbury Park

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 High Power Kris Lees Ms Samantha Clenton 11 62.5
2 Cisco Bay Ciaron Maher & David Eustace Tommy Berry 2 61.0
3 Boomtown Rat Bjorn Baker Nash Rawiller 10 60.5
4 Raqeeq Chris Waller Brenton Avdulla 5 59.5
5 Shadow Flight Jason Attard & Lucy Keegan-Attard Jay Ford 6 58.0
6 Snippetspeed Peter & Paul Snowden Tim Clark 7 57.5
7 Spectre Robert & Luke Price Tom Marquand 9 57.5
8 Fabricator Jason Coyle Ms Rachel King 4 56.5
9 She's Ideel Bjorn Baker Jason Collett 13 56.5
10 Austria Chris Waller Kerrin McEvoy 1 55.5
11 Kiarra Rose Jason Attard & Lucy Keegan-Attard Ms Kathy O'Hara 14 54.0
12 Toulouse David Payne Glyn Schofield 3 54.0
13 Notabadharada Jim & Greg Lee Jackson Morris 12 54.0
14 Speed Hero Jason Coyle 8 54.0

Race 5, Affordable Energy Handicap, 3000m - 8:30 PM
The Valley

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Longclaw Patrick Payne Billy Egan 11 58.0
2 Alienated Cliff Murray Craig Williams 5 57.5
3 Count Zero Symon Wilde Josh Cartwright 8 57.5
4 Manhattan Gangster Symon Wilde Damien Thornton 1 57.5
5 Obscura Kevin Corstens Ms Linda Meech 6 57.5
6 Only a Mother Jarrod Robinson Jason Baldock 2 56.5
7 Chesterton Brian McGrath Martin Harley 12 55.5
8 Eaton Michael & Luke Cerchi Damien Oliver 10 55.5
9 Hanaki Warrior Bryce Stanaway Daniel Stackhouse 4 55.0
10 Newbury Declan Maher Harry Coffey 9 55.0
11 Raid the Cabinet Mick Sell Dean Holland 7 55.0
12 Karakoram Pat & Chris Hyland Teodore Nugent 3 55.0

Race 6, KARI SHOOTING STAR, 1250m - 8:45 PM
Canterbury Park

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Agassi Anthony Cummings Nash Rawiller 3 62.0
2 Lifetime Quest Kris Lees Hugh Bowman 2 60.5
3 General Soho Paul Perry Ms Samantha Clenton 1 59.5
4 He's a Hotshot Bjorn Baker Kerrin McEvoy 8 58.5
5 Echo Gem Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 5 58.0
6 Gumshoe Marc Quinn Ms Jenny Duggan 9 57.5
7 Irish Songs Kurt Goldman Jason Collett 7 57.0
8 Maddi Rocks Chris Waller Tommy Berry 6 55.0
9 Tawaret Chris Waller Brenton Avdulla 4 54.0

Race 6, Alinta Energy Summer Stayers Series Heat 2, 2040m - 9:00 PM
The Valley

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Thunder Cloud David & B Hayes & T Dabernig Lewis German 8 61.0
2 Eureka Street Michael Kent Mark Zahra 9 60.0
3 Donndubhan Brent Stanley Liam Riordan 7 58.5
4 Jack Regan Trent Busuttin & Natalie Young Ben Melham 6 57.5
5 Serenade the Stars Peter Gelagotis Noel Callow 2 57.5
6 Good Idea Phillip Stokes Damien Thornton 3 56.5
7 Vellaspride Andrew J Payne Damien Oliver 1 56.0
8 Clean Acheeva Ken Keys Jye McNeil 4 55.0
9 Printmaker Symon Wilde Craig Williams 5 55.0

Race 7, TAB VENUE MODE HANDICAP, 1250m - 9:15 PM
Canterbury Park

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 All From Scrap David Atkins Brock Ryan 5 61.0
2 Coolotta Graeme Murray Ms Cejay Graham 11 60.5
3 Isorich Wayne Seelin Billy Owen 3 59.5
4 Handfast Richard Litt Tom Marquand 10 59.0
5 Lord Heron Allan Kehoe Robbie Dolan 4 59.0
6 Accelerato Joseph Pride Joshua Parr 2 58.5
7 Coup de Main Matthew Dale Hugh Bowman 8 58.0
8 Epic Dan Gregory Hickman Nash Rawiller 6 58.0
9 He's a Given Clarry Conners Tommy Berry 12 58.0
10 I'm a Legend Matthew Vella Travis Wolfgram 9 58.0
11 Sausalito Paul Perry Rory Hutchings 1 56.0
12 Ons Vier Joseph Ible Jean Van Overmeire 7 54.0

Race 7, Alinta Energy Lunar New Year Cup, 1600m - 9:30 PM
The Valley

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Talenti Robert Hickmott Josh Cartwright 9 61.0
2 Grand Crown Ciaron Maher & David Eustace Jye McNeil 5 60.5
3 Keymaster Dwayne Reid Billy Egan 8 60.5
4 Hunboshi Luke Oliver Ben Allen 1 59.0
5 Royal Thunder David & B Hayes & T Dabernig Noel Callow 7 58.5
6 Sovereign Award Danny O'Brien Craig Williams 3 58.5
7 Vegas Boulevard Renee Hoysted Jarrod Fry 4 58.5
8 Black Bliss Rebecca Waymouth Clayton Douglas 6 57.5
9 Kyshaka Peter Hardacre Joe Bowditch 2 56.0

Race 8, THE AGENCY REAL ESTATE HANDICAP, 1100m - 9:45 PM
Canterbury Park

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Mossman Gorge Matthew Dale Billy Owen 3 60.5
2 Oxford Tycoon Kim Waugh Jean Van Overmeire 5 60.5
3 Sedition Richard Litt Tom Marquand 4 60.5
4 Revenire Garry Neale Nash Rawiller 11 59.5
5 Kawaikini Jason Coyle 13 58.5
6 Monte Ditto David Pfieffer Jason Collett 1 58.0
7 Soul Star Ciaron Maher & David Eustace Robbie Dolan 2 57.0
8 Intrepidacious John O'Shea Ms Rachel King 10 56.5
9 Manzana Joseph Ible 9 56.5
10 Super Oasis Chris Waller Kerrin McEvoy 6 54.0
11 Ellie's Encore Paul Perry Brock Ryan 8 54.0
12 Phoebe's Lass Gregory Hickman Ms Kathy O'Hara 12 54.0
13 Citizen's Arrest Jason Coyle 7 54.0

Race 8, Sustainable Energy Handicap, 1200m - 10:00 PM
The Valley

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Divine Mr Tycoon Brendan McCarthy Mark Zahra 10 61.0
2 Tall Lady Jerome Hunter Ms Jessica Eaton 1 61.0
3 Zoumanor Michael Kent Craig Williams 12 60.5
4 Canelo Michael & Luke Cerchi Damien Oliver 3 60.0
5 Endow Frankie Stockdale Josh Cartwright 11 60.0
6 He's Got Spunk Kane Harris Liam Riordan 2 60.0
7 Lianne Mathew Ellerton & Simon Zahra Thomas Stockdale 5 59.0
8 Meuse Anthony Freedman Michael Poy 8 59.0
9 She's Beneficial Kym Hann Jack Martin 7 59.0
10 Unicorny Bill Papazaharoudakis Noel Callow 13 58.5
11 Ellehcim Logan McGill Will Gordon 4 58.0
12 Feelings David & B Hayes & T Dabernig Jamie Kah 14 56.0
13 Hard Faith John McArdle Daniel Stackhouse 15 57.5
14 Choice Harvest Craig Weeding Luke Nolen 6 59.5
15 Boomshake the Room Paul Banks Lachlan King 9 55.0

Saturday, 01 February 2020

Race 1, IVE > Print Handicap, 1600m - 12:35 PM
Caulfield

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Kardashing Ciaron Maher & David Eustace Michael Poy 4 58.5
2 Pelonomena Mitchell Freedman Ben Melham 5 58.0
3 Paint The Town Two Bevan Laming Dwayne Dunn 2 56.5
4 Thousand Wishes Danny O'Brien John Allen 1 56.5
5 Necessary Enver Jusufovic Michael Dee 6 55.5
6 Hunboshi Luke Oliver Billy Egan 3 55.0

Race 1, WIDDEN STAKES, 1100m - 12:55 PM
Speed Map Royal Randwick

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Away Game Ciaron Maher & David Eustace Tom Marquand 5 57.5
2 Philizzy Anthony Cummings Christian Reith 2 56.0
3 In Flanders James Cummings Jason Collett 1 54.5
4 Centimental Chris Waller Kerrin McEvoy 3 54.5
5 September Run Chris Waller Tommy Berry 4 54.5

Race 2, John Moule Handicap, 1600m - 1:10 PM
Caulfield

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Cassius David & B Hayes & T Dabernig Luke Nolen 1 58.5
2 Ring Of Honour David & B Hayes & T Dabernig Damien Oliver 6 57.0
3 Mr Cancun Lindsey Smith John Allen 4 56.5
4 Iscariot Will Clarken Thomas Stockdale 3 56.0
5 Hi Stranger Shane Fliedner Damien Thornton 5 55.5
6 Nonconformist Grahame Begg Jordan Childs 7 55.0
7 Brazen Song Shane Nichols Teodore Nugent 2 54.0

Race 2, IRON JACK CANONBURY STAKES, 1100m - 1:30 PM
Royal Randwick

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Global Quest Chris Waller Hugh Bowman 4 57.5
2 Nitrous Peter & Paul Snowden Tommy Berry 6 56.0
3 Return With Honour Gerald Ryan Glyn Schofield 3 54.5
4 Gravina James Cummings Ms Rachel King 1 54.5
5 Prague Ciaron Maher & David Eustace Tom Marquand 5 54.5
6 Gorshin Anthony Cummings Christian Reith 2 54.5

Race 3, All Star Mile @ MRC March 14 Hcp, 2407m - 1:45 PM
Caulfield

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 The Lord Mayor Chris Waller Michael Poy 4 59.5
2 Home By Midnight Patrick Payne Billy Egan 6 59.0
3 Vaucluse Bay Chris Waller Ms Linda Meech 3 56.5
4 High Bridge Chris Waller Dwayne Dunn 5 56.0
5 Rock On Peter Gelagotis Jamie Kah 1 54.0
6 Unrealistic Geoff Withers Ms Georgina Cartwright 7 54.0
7 Mental Telepathy Simon Morrish Craig Williams 2 54.0

Race 3, TAB HIGHWAY PLATE, 1500m - 2:05 PM
Royal Randwick

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Greenspan John Bateman Billy Owen 5 59.0
2 Sawtell Brett Dodson Tim Clark 2 59.0
3 Harbouring Rodney Northam Nash Rawiller 6 59.0
4 Electrified Dean Mirfin Hugh Bowman 3 59.0
5 Quick Spin Justin W Stanley Brock Ryan 9 59.0
6 Smiling Manolito Terry Robinson Tommy Berry 8 57.5
7 Boom Gate Brett Cavanough Joshua Parr 13 57.5
8 Alot to Hoffa Ben Blay Ms Mikayla Weir 4 57.5
9 Mo's Glory Rodney Northam Glen Boss 12 57.0
10 Dreaming of Biscay Matthew Dunn 10 57.0
11 Zaromatic Gratz Vella Christian Reith 1 57.0
12 Delayed Response Paul Smith Adam Hyeronimus 11 55.5
13 Bells Approaching Matthew Dunn 7 55.5

Race 4, Robert Hunter Handicap, 1100m - 2:20 PM
Caulfield

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Our Luca Jerome Hunter Thomas Stockdale 4 63.5
2 Grandview Avenue Simon Ryan John Allen 10 58.5
3 Moor Wanted Peter Chow Damian Lane 1 58.5
4 Sweet Snitty Lloyd Kennewell Joe Bowditch 11 58.5
5 Diamond Effort Clinton McDonald Ben Melham 2 56.0
6 Sagarra Robbie Griffiths Dean Yendall 8 56.0
7 Elite Legacy Tony Noonan Jake Noonan 3 55.5
8 Milord Jason Warren Jamie Kah 6 55.0
9 Propelle Mathew Ellerton & Simon Zahra Craig Williams 7 55.0
10 Lucifer's Reward Brendan McCarthy 9 54.0
11 El Magnificence Dean Krongold Jye McNeil 5 54.0

Race 4, 50 YEARS ATC MEMBERS RECOGNITION, 1500m - 2:40 PM
Royal Randwick

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Turnberry Kris Lees Ms Samantha Clenton 4 59.5
2 Love Shack Baby David Pfieffer Jay Ford 2 58.5
3 Goldstream Cody Morgan Joshua Parr 5 57.0
4 Mongolian Wolf Kris Lees Nash Rawiller 1 57.0
5 Romani Girl Chris Waller Brenton Avdulla 8 56.5
6 Insensata Jason Coyle Hugh Bowman 6 56.0
7 Onslaught Peter & Paul Snowden Tom Marquand 3 55.0
8 Night Of Power Bjorn Baker Kerrin McEvoy 7 53.0

Race 5, Lamaro's Hotel Sth Melbourne Chairman's Stakes, 1000m - 2:55 PM
Caulfield

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Ideas Man Ciaron Maher & David Eustace Mark Zahra 3 59.0
2 Mildred Grahame Begg Jordan Childs 6 57.0
3 Aryaaf David & B Hayes & T Dabernig Luke Nolen 2 57.0
4 Castlecomer Chris Waller Damian Lane 5 57.0
5 Rock Of Kryptonite Mick Price & Michael Kent (Jnr) Ben Melham 9 57.0
6 Frederick The Dane David & B Hayes & T Dabernig Regan Bayliss 8 57.0
7 Sea Witness Byron Cozamanis Jamie Kah 4 57.0
8 Letzbeglam Trent Busuttin & Natalie Young Brett Prebble 7 55.0
9 Clean Machine Leon & Troy Corstens John Allen 1 55.0
10 Drone Strike John McArdle Dwayne Dunn 11 55.0
11 Exporter David & B Hayes & T Dabernig Damien Oliver 10 55.0

Race 5, SKY RACING ACTIVE HANDICAP, 1400m - 3:15 PM
Royal Randwick

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Dio D'oro Gary Portelli Tom Marquand 6 60.0
2 Echo Gem Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 10 58.0
3 Twentyfour Carat John O'Shea Nash Rawiller 7 57.5
4 Beaufort Park Gerald Ryan Joshua Parr 1 57.0
5 Irish Songs Kurt Goldman 9 57.0
6 My Benalla Sue Grills Ms Mikayla Weir 8 56.5
7 Rari Gregory Hickman Glen Boss 2 56.0
8 Subpoenaed Chris Waller Tommy Berry 3 55.5
9 Fasano David Payne Kerrin McEvoy 4 55.0
10 Maddi Rocks Chris Waller Brenton Avdulla 5 54.5

Race 6, Mal Seccull Handicap, 1800m - 3:30 PM
Caulfield

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Thunder Cloud David & B Hayes & T Dabernig Lewis German 2 60.0
2 Aktau Michael Moroney Jye McNeil 5 59.0
3 Eureka Street Michael Kent Damien Thornton 7 59.0
4 Just Benjamin Anthony Freedman Damien Oliver 4 57.0
5 Sam Slick Greg Eurell Teodore Nugent 8 56.0
6 Big Sur Colin Little Craig Williams 6 55.0
7 Clementina Danny O'Brien Regan Bayliss 1 54.0
8 Footmark Jodie Bohr Dwayne Dunn 3 54.0

Race 6, SCHWEPPES HANDICAP, 2000m - 3:50 PM
Royal Randwick

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Guise Chris Waller Kerrin McEvoy 2 59.5
2 Dark Pearl Chris Waller Nash Rawiller 11 58.5
3 All Too Soon David Payne Billy Owen 12 58.0
4 Costello David Payne Glen Boss 3 58.0
5 Dylan's Romance Marc Conners Tim Clark 6 58.0
6 Cinquedea Richard & Michael Freedman Hugh Bowman 9 57.5
7 High Power Kris Lees Ms Samantha Clenton 7 57.5
8 Birth Of Venus Chris Waller Brenton Avdulla 1 56.5
9 Cisco Bay Ciaron Maher & David Eustace Tommy Berry 4 56.0
10 Savvy Ken Clare Cunningham Jason Collett 10 55.0
11 Raqeeq Chris Waller Glyn Schofield 8 54.5
12 She's Ideel Bjorn Baker Ms Rachel King 5 52.0

Race 7, Neds Manfred Stakes, 1200m - 4:10 PM
Caulfield

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Super Seth Anthony Freedman Mark Zahra 1 59.5
2 Dalasan Leon Macdonald & Andrew Gluyas Craig Williams 3 58.5
3 Groundswell Anthony Freedman Luke Currie 7 57.0
4 Free Of Debt Chris Bieg Jye McNeil 4 57.0
5 Alburq Michael Moroney Michael Dee 5 57.0
6 Spend Michael, Wayne & John Hawkes Dwayne Dunn 6 57.0
7 Express Pass Nick Ryan Billy Egan 2 57.0

Race 7, TAB EXPRESSWAY STAKES, 1200m - 4:30 PM
Royal Randwick

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Kolding Chris Waller Glen Boss 9 58.5
2 Glenall Michael, Wayne & John Hawkes Kerrin McEvoy 5 58.5
3 Special Reward Kris Lees Nash Rawiller 2 58.5
4 Vegadaze Anthony Cummings Tim Clark 3 58.5
5 Alizee James Cummings Hugh Bowman 8 56.5
6 White Moss Jason Coyle Ms Kathy O'Hara 1 56.5
7 Irithea Bjorn Baker Joshua Parr 6 56.5
8 Kubrick Chris Waller Brenton Avdulla 4 55.5
9 Standout Gerald Ryan Tommy Berry 7 55.5
10 Kiamichi James Cummings Ms Rachel King 10 53.5

Race 8, Neds W.J. Adams Stakes, 1000m - 4:50 PM
Caulfield

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Bons Away Ciaron Maher & David Eustace Jye McNeil 11 60.0
2 Jungle Edge Mick Bell Ms Jade Darose 8 60.0
3 Miss Leonidas Shaun Dwyer Joe Bowditch 5 60.0
4 Humma Humma John McArdle Dwayne Dunn 9 56.0
5 Wagner James Cummings Craig Williams 4 54.5
6 Fine Dane John Moloney Ms Linda Meech 1 54.0
7 Prezado Mathew Ellerton & Simon Zahra Damian Lane 12 54.0
8 Superhard Lindsey Smith Michael Dee 6 54.0
9 Tony Nicconi David & B Hayes & T Dabernig Damien Oliver 7 54.0
10 Sisstar Tony & Calvin McEvoy Michael Poy 13 54.0
11 Causeway Girl Clinton McDonald Regan Bayliss 10 54.0
12 I Am Immortal Anthony Freedman Dean Yendall 2 54.0
13 Sartorial Splendor John Sadler Jamie Kah 14 54.0
14 Splintex Mark Newnham Robbie Dolan 3 54.0

Race 8, RANVET HANDICAP, 1400m - 5:10 PM
Royal Randwick

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Royal Tudor Rodney Ollerton Ms Samantha Clenton 9 60.0
2 Manhattan Mist Kim Waugh Tommy Berry 2 58.5
3 Ronstar Gary Portelli Tom Marquand 11 58.5
4 Monsieur Sisu Paul Cave Ms Kathy O'Hara 1 57.5
5 Tony's Reward Bjorn Baker Hugh Bowman 8 57.5
6 Destiny's Own Matthew Smith Jason Collett 6 56.5
7 Esteem Spirit Gwenda Markwell Glen Boss 7 56.5
8 Assault'n'bathory Danielle Seib Ms Winona Costin 3 56.0
9 Press Box Dean Mirfin Jay Ford 10 55.0
10 Levee Bank Gratz Vella Brock Ryan 13 54.0
11 Common Purpose John Bateman Tim Clark 5 54.0
12 Yonkers Chris Waller Kerrin McEvoy 12 53.0
13 Distinctive Look David J Smith Ms Rachel King 4 52.0

Race 9, Catanach's Jewellers Handicap, 1400m - 5:30 PM
Caulfield

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Ken's Dream Ciaron Maher & David Eustace Teodore Nugent 5 61.5
2 Never Again Clinton McDonald Ben Melham 6 57.0
3 Onslaught Peter & Paul Snowden 10 57.0
4 Power Dream Patrick Payne Ms Jessica Eaton 4 56.5
5 Bag Raider Scott Cameron Damian Lane 8 55.0
6 Fabric Danny O'Brien Craig Williams 9 55.0
7 Smart Elissim David & B Hayes & T Dabernig Jye McNeil 3 54.5
8 Viral Danny O'Brien Brett Prebble 1 54.5
9 Great Duchess Greg Eurell Michael Poy 2 54.0
10 Polanco Shea Eden Dwayne Dunn 7 54.0

Race 9, HYLAND RACE COLOURS HANDICAP, 1200m - 5:50 PM
Royal Randwick

No Silk Horse Trainer Jockey Gate Kgs
1 Special Reward Kris Lees Ms Samantha Clenton 13 61.0
2 Sir Bacchus Joseph Pride Tom Marquand 8 60.5
3 Embracer Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 3 59.5
4 Laburnum James Cummings Joshua Parr 5 59.0
5 Cuba John Thompson Nash Rawiller 1 58.5
6 Dawn Dawn Michael, Wayne & John Hawkes Tommy Berry 7 57.0
7 Americana Magic Grant Allard Brenton Avdulla 9 56.5
8 Inanup Jarrod Austin Brock Ryan 14 56.0
9 River Bird Jason Coyle Ms Kathy O'Hara 2 55.5
10 Royal Celebration Ron Quinton Christian Reith 4 55.5
11 Roheryn James Cummings Kerrin McEvoy 11 55.0
12 Lashes Matthew Smith Jason Collett 6 54.5
13 Reloaded Chris Waller Glen Boss 12 53.0
14 Agassi Anthony Cummings 10 53.0


Copyright The Race Guide 2013
Web Design + Build By Kindleman